Зъбният кариес и заболяванията на венците при децата от 6 до 9 години влияят върху възможността им да се концентрират и да учат; върху развитието на речта; избора на неподходящи храни; ежедневните дейности; самоуважението им.
Нелекуването на зъбния кариес и заболяванията на венците води до силна болка, загуба на зъби и заболявания на други органи и системи.
Каква е ролята на силантите за предпазване на зъбите на вашите деца от кариес?
- Силантите представляват дентален материал, който образува много тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини (ямките и фисурите) на дъвкателните повърхности на зъбите.
- Силантите предпазват от зъбен кариес като образуват бариера между зъба и бактериите, които водят до кариес.
- Силантите спестяват време, пари и страдания, които се свързват с правенето на пломби.
Детето може да се храни и да пие веднага след поставянето на силанта.
Силантите се поставят върху дъвкателната повърхност на постоянните зъби до 2-3 години след пробива им – период, в който те “узряват” (окончателно минерализират).
Силантите могат да престоят в устата на детето над 4 години. Те могат да се подновят по всяко време. Силантите са млечнобели на цвят. Те не се забелязват, когато детето се смее или говори.
Пет основни правила за здрави зъби и венци
- Правилна устна хигиена
Четкайте зъбите си сутрин и вечер с добре подбрана четка и паста за зъби. Използвайте зъбни конци за почистване на междузъбното пространство. Това ще отстрани зъбната плака, която представлява колония от бактерии, причиняващи зъбния кариес. Киселинността е един от основните фактори за образуване на зъбния кариес. Четкайте и езика.
- Флуорна профилактика
Консултирайте се с лекар по дентална медицина. Никога не прилагайте повече от една форма на ендогенна флуорна профилактика (прием на флуор
вътрешно – флуорни капки и таблетки, флуорирано мляко, минерална вода с високо съдържание на флуор, флуорирана готварска сол). Ендогенната и локалната (флуорни препарати, прилагани върху зъбите – пасти за зъби, разтвори за плакнене с флуор, флуорни лакове и гелове, дъвки с флуор и др.) могат да се комбинират.
- Правилно хранене
Консумирайте твърда, богата на белтъчини, но бедна на захар храна. Избягвайте честото хранене със сладки, тестени и лепкави храни.
- Дъвчете дъвки без захар
След хранене, ако нямате възможност да си измиете зъбите, дъвчете дъвки без захар. При дъвченето се отделя голямо количество слюнка, която разрежда образуваните киселини.
- Профилактичен преглед при лекар по дентална медицина два пъти годишно
Това е важно условие за ранна, навременна диагноза и навременно лечение на заболяванията на зъбите, венците и неправилната захапка.
Безплатен телефон за информация 0800 1 45 46
Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца 0 – 18 г. в България
info@oralnaprofilaktika.bg