ДО ИЗП. ДИРЕКТОР НА УМБАЛ
ДО УПРАВИТЕЛЯ НА МБАЛ, ДКЦ, МЦ, МДЛ
ДО ОПЛ
Епидемичните взривове и спорадични случаи на трихинелоза се регистрират ежегодно в различни области на страната, като всяка година броят на консумиралите и заболелите лица варира и трудно може да се прогнозира.
От началото на 2019 г. са съобщени 43 заболели лица от 3 епидемични взрива на трихинелоза поради консумация на непроверено свинско месо и сурови/ полусурови месни продукти от дивиидомашни прасета. Характерно за възникналите трихинелозни взривове през 2019 г. е, че два от тях обхващат повече от една област и при всички източниците на инвазия са дивите свине.
Заболяването започва най-често 5 до 25 дни след консумация на заразено с трихинели месо и месни продукти като луканка, суджук и др. Оплакванията най- често са: стомашно-чревен дискомфорт, висока температура, мускулни болки при движение, гълтане и дъвчене,отоци около очите и др. При поява на описаните оплаквания да се търси незабавно медицинска помощ от личния лекар и консултация с паразитолог.
Напомняме Ви за по- важните противоепидемични мерки :
1.Повишаване информираността и клинико-епидемиологичната насоченост на медицинските специалисти по отношение на заболяването трихинелоза при пациенти с фебрилитет, миалгия, оточност по клепачите и лицето, алергични симптоми, еозинофилия,с цел своевременно откриване на първичните сигнални случаи, диагностициране и лабораторно потвърждаване на диагнозата. В много от случаите трихинелозата се приема за остра вирусна инфекция, което води до отлагане на лечението и е възможно заболяването да протече тежко.
За целта е необходимо да се проведат колегиуми по места за запознаване с клиничните особености на заболяването и стриктното спазване на противоепидемичните мерки.
2. Медицинските специалисти, открили болни от трихинелоза веднага съобщават по телефона и изпращат “Бързо известие” до РЗИ- Пловдив, Дирекция “НЗБ”, отдел “МИ”- звено “Паразитология” ( Наредба № 21/ 2005 г.) .
3. На консумиралите лица се извършват серологични изследвания с РПХА или ЕЛИЗА, ПКК еозинофилия, ЕКГ.
4. С цел изясняване на диагнозата се изпращат в РЗИ, отдел “МИ”- Паразитология проби от консумираното съмнително месо и месни продукти, за да се направи санитарно-паразитологично изследване.
5. Заболелите от трихинелоза лица се хоспитализират в клиниката по “Инфекциозни болести “ към УМБАЛ “Свети Георги”.
6.Лечебно-диагностичната дейност се извършва от паразитолозите към отделението по “Клинична паразитология” към УМБАЛ “Свети Георги”.