Причинител: Вирус от група Hepadnavirus, от семейство Picorna– високоустойчив, при 60 градуса издържа един час, при 100 градуса – 5 минути. При ниски температури се запазва месеци и години.
Загива под действието на обикновени дизенфектанти. Ултравиолетовите лъчи го унищожават за минути.
Инкубационен(скрит)период: от 7 до 60 дни, средно 30 дни.
Източник на заразата: ВХА е антропоноза (изворът на заразата е болният човек).
Механизъм на предаване: Основен механизъм – фекално-орален. Съществуват три пътя на предаване на заразата: контактно-битов (най-често срещан), хранителен и воден път.
Разпространението на вирусастава чрез фекалиите, урината и телесните течности на болния. Вирусът попада през устата до лигавицата на червата и достига клетките на черния дроб (“хепатоцити”), където се размножава и предизвиква разрушение на клетките. В организма се натрупват антитела (анти-HAV, IgM). Създава се моноспецифичен пожизнен имунитет.
Интензивността на разпространение зависи от добрата лична хигиена и е свързана със социално-икономическото състояние на страната.
Сезонност и цикличност: Наблюдава се увеличаване на заболяемостта през есенно-зимния сезон и цикличност на епидемии от три до пет години.
Възприемчивост на населението: всеобща. Най-възприемчиви са малките деца до 6-годишна възраст. В последните години заболяемостта се измества сред по-високи възрастови групи.
Профилактични мерки:
- Изолация на болния;
- Добра лична хигиена;
- Дезинфекция на ръце и посуда, при необходимост и – дезинсекция;
- Наблюдение на контактните лица до 30 дни;
- Диспансеризация на болните до 3 мисеца.